Je-li v říjnu mnoho vos a sršáňů, přijde studená a dlouhá zima.

Čím dříve listí opadá, tím úrodnější rok.

V tomto projektu Městský úřad Zruč nad Sázavou navazuje na projekt Vzdělávání zaměstnanců a zastupitelů, který probíhal v letech 2011 – 2014. Současný projet je určen pro vzdělávání zaměstnanců městského úřadu.

Projekt se zaměřuje na vzdělávání ve čtyřech oblastech:

1) Vzdělávání v legislativní oblasti

2) Vybrané profesní vzdělávání

3) Zlepšení komunikace s veřejností

4) Kybernetická bezpečnost

1) Vzdělávání v legislativní oblasti

Aktivita je primárně zaměřená na legislativu, která se týká činnosti jednotlivých zaměstnanců. Zahrnuty jsou v ní zákony, které prošly novelou, a zaměstnanci neměli možnost se se změnou odborně seznámit anebo, se jedná o zákony využívané denně, u kterých je nutné zdůraznit význam a sjednotit jejich výklad v rámci úřadu. Aktivita zahrnuje realizaci následujících kurzů:

• Zákon č. 89/2012 Sb., Občanský zákoník - časová dotace 1 den;
  • Zákon č. 500/2004 Sb., Správní řád - časová dotace 1 den;
  • Zákon č. 128/2000 Sb., o obcích - časová dotace 2 dny;
  • Zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce - časová dotace 2 dny;
  • Zákon č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím a další legislativa ohledně práv na informace - časová dotace 1 den;
  • Zákon č. 137/2006 Sb., o veřejných zakázkách a připravovaná novela -  časová dotace 2 dny;
  • Zákon č. 280/2009 Sb., daňová řád a zákon č. 565/1990 Sb., o místních poplatcích (souběžně oba zákony) - časová dotace 2 dny;
  • Zákon č. 111/2009 Sb., o základních registrech - časová dotace 1 den;
  • Spisová služba dle legislativních pravidel a využití SW nástroje - časová dotace 2 dny;
  • Zákon č. 256/2001 Sb., o pohřebnictví -  časová dotace 1 den.

2) Vybrané profesní vzdělávání

Aktivita zahrnuje vybrané profesní vzdělávání, které doplňuje vzdělávání v legislativní oblasti. Je určena pro vybrané zaměstnance úřadu, kterých se témata profesně dotýkají. Vzdělávací kurzy budou zaměřeny na orientaci zaměstnanců v dané problematice a zvýšení jejich pracovního výkonu.  Aktivita zahrnuje realizaci následujících kurzů:

• eGovernment - legislativa, pokročilé využívání nástrojů - časová dotace 2 dny;
  • Projektové a strategické řízení - časová dotace 2 dny;
  • Územní plánování a využití SW nástroje - časová dotace 2 dny;
  • Krizové řízení a součinnost složek integrovaného záchranného systému - časová dotace 2 dny.

3) Zlepšení komunikace s veřejností

Aktivita reaguje na každodenní činnost zaměstnanců, kdy dochází k přímému kontaktu s veřejností, a současně na stávající situaci ve společnosti a tlaku veřejnosti na činnost úřadu. Aktivita se zaměřuje na zlepšení komunikace s veřejností při přenosu informací, které mají přímý dopad na život obyvatel (změna legislativy, poplatky, sociální příspěvky apod.). Aktivita je zaměřená jak na běžný kontakt, tak na řešení konfliktních situací, ke kterým dochází. Současně je rozšířena i o komunikaci e-mailovou a písemnou. Aktivita zahrnuje realizaci následujících kurzů (v rámci popisu jsou uvedeny časové dotace kurzů a počet účastníků):

• Komunikace s veřejností - časová dotace 2 dny;
  • Komunikace s problémovým klientem - časová dotace 2 dny;
  • Písemná a e-mailová komunikace, telefonní komunikace - časová dotace 2 dny.

4) Kybernetická bezpečnost

Aktivita je zaměřená na běžné uživatele z hlediska podmínek zákona o kybernetické bezpečnosti (zákon 181/2014 Sb.) a z hlediska etických standardů. Cílem je poskytnout zaměstnancům úřadu informace o problematice bezpečnosti počítačových sítí a systémů a seznámí je s různými bezpečnostními prvky a způsoby jejich uplatnění v rámci bezpečnostní politiky organizace a jejich praktické využití.

• Bezpečnost IT systému - základní přehled - časová dotace 1 den;
  • Bezpečnost sítí na Internet/Intranetu - časová dotace 1 den.

Projekt bude realizován v letech 2017 – 2018.