Přichází-li zajíc již v prosinci do zahrady, nastane tuhá zima.

Umaže-li si Lucie šaty od bláta, bude si je po celý leden přepírat.

Nevíte kam na výlet?

vceli svet

vodni dum

Historie zámeckého příkopu - historicko-naučné stezky

Zámecký příkop je zřejmě z části původní. Vezme-li v úvahu, že staré opevnění končilo před mostkem vedoucím na dnešní zámecké nádvoří, což je vlastně nad příkopem, není vyloučeno, že původní příkop sloužil jako obranný a zcela dobře nad ním mohl být padací most. Blížil-li se k opevněnému sídlu nepřítel, most se zvedl a přístupu se tak zamezilo.

Při schebkovské přestavbě zámku se pak navázalo na původní dochované opevnění a to bylo dokončeno až k zámecké vstupní bráně. Protože už nesloužilo jako obranné, nebylo už tak mohutné a otvory v něm už neslouží ke střílení, ale jako průzory na řeku Sázavu, nově zbudovanou železniční dráhu a na městečko.

Do příkopu se posléze vysázely stromy a keře, schody a branky se postavily tak, aby se dalo příkopem procházet.
Bohužel v období, kdy zámek opustili Schebkové, se příkop netěšil nějak zvlášť velké pozornosti. Příkopy zahalily přerostlé tisy, břečťan, stromky a keře z náletů, kopřivy. Někteří občané si z těchto míst udělali dokonce odkladiště nepotřebného haraburdí, a tak pohled do části příkopu nebyl nijak lákavý. V  70. a 80. letech minulého století část příkopu přebudovala místní mládež na letní kino a hojně jej využívala. Bohužel tito mladí dospěli a jejich děti a vnoučata změnily zájmy a postupně zarůstalo i toto místo.

V posledních letech se však pozornost města obrátila, mimo jiné i k příkopu. Divoké skládky a přerostlá zeleň vzaly za své. Odkryl se zajímavý prostor a rodily se nápady, jak ho nejlépe využít. Po všech úvahách prorazila myšlenka, že už jednou příkop sloužil mládeži, tak  proč se toho nedržet.

Projekt „Zručský zámek ožívá“ ve své druhé etapě řešil tedy i využití příkopu, přítomnost se zde pojí s minulostí. Dnešní děti hodiny vysedávající u počítačů si zde zde, na připravených atrakcích, mohou vyzkoušet něco z výcviku a umění někdejších mladých rytířů. Naučná stezka má 10 stanovišť. Herní prvky představují různé historické motivy, např. rytířské souboje, lov, lukostřelbu, houpadlo a další. Jsou vyrobeny ze dřeva, aby byly v souladu s architektonickým charakterem prostředí zámku, a nenarušují tedy ráz a charakter prostředí. Stezka byla nazvána podle rytíře Miloty Kolowrata, jednoho z nejvýznamnějších středověkých vlastníků tehdejšího zručského hradu.