Vyhledávání

rozšířené vyhledávání ...

Virtuální prohlídka

Virtuální prohlídka

Pranostiky

Pranostika na akt. měsíc

Březen - za kamna vlezem, duben - ještě tam budem.

Pranostika na akt. den

Na svatého Vojtěcha v polích samá potěcha.

Zruč na mapě

Kliknutím otevřete mapový prohlížeč

Univerzální překladač

Překlad (translations)

Czech English French German Italian Polish Russian Spanish

PŘEKLADAČ - UPŘESNĚNÍ

Univerzální překladač na těchto webových stránkách je implementací strojového překladače, který automatizovaně překládá zadané textové informace. Nejedná se tedy o stoprocentní překlad obsahu. Systém je ale postačující k základnímu porozumění.

Nevíte kam na výlet?

 

vceli svet

vodni dum

Obsah

český název: JEDLE OJÍNĚNÁ

latinský název: Abies concolor

země původu: JZ USA (Utah - Mexiko)

popis: Jedle ojíněná je strom vysoký 30 - 40m, má kuželovitou korunu často zavětvenou až k zemi. Je jednou z nejkrásnějších jedlí.
Do Evropy byla dovezena dost pozdě, v roce 1872, ale zaujala brzy významné místo nejen jako nejčastěji vysazovaná jedle ve sbírkách, ale i v architektuře parků a soukromých zahrad. Je dostatečně otužilá i v oblastech daleko severněji než 3000m n.m. Borka mladších stromů je hladká, šedohnědá, postupem času brázditá a šupinovitá. Větve rovnovážně odstávají, mladé jsou žlutošedé. Pryskyřičnaté pupeny mají kulovitý tvar. Jehlice jsou na větévkách uspořádány nepravidelně, většinou jsou srpovitě prohnuté a směřují vzhůru. Jsou nápadně dlouhé, až 6cm, ze všech stran ojíněně modrošedé.
Šišky jsou podlouhle válcovité, 7 -12cm dlouhé, k oběma koncům se zužují. Zpočátku jsou zelenopurpurové nebo mají různou barvu od zelené po fialovou, později šedohnědou. Plodní šupiny jsou asi 2,5cm široké, podpůrné šupiny jsou za nimi ukryté, šišky se rozpadávají koncem října a v listopadu, Semena jsou kolem 13mm dlouhá, s šikmým křídlem.

abies concolor

Jedle ojíněná

Jedle ojíněná