Douglaska tisolistá
český název: DOUGLASKA TISOLISTÁ
latinský název: Pseudotsuga menziesii
země původu: západní část Ameriky (od severní Ameriky, přes Kanadu, po Kalifornii)
popis: Douglaska tisolistá je jehličnan z rodu Pseudotsuga, který se v Evropě pěstuje již od roku 1827, kdy byla dovezena z Ameriky do Skotska (Skotským botanikem Douglasem, po kterém je pojmenována), odkud byla dál rychle rozvezena po celé Evropě. Původně byla douglaska rozšířena v Americe, od Severní Ameriky, přes Kanadu, po Kalifornii. Douglaska bývá označována jako "král lesů tichomořského pobřeží USA". Douglasce se daří v nížinách, na pobřeží a v pohoří do výšky kolem 1800 m.n.m. Douglaska je stálezelený strom. Jedná se o jehličnan podobný jedlím a smrkům. Má však jemnější vzhled. Patří mezi rychle rostoucí jehličnany. Roste 3x rychleji než smrk. Douglaska je druhý nejvyšší strom světa po Sekvoji vždyzelené. Má rovný pevný kmen a skoro vodorovně rostoucí větve, které rostou v měkce stavěné, kuželovité, rovnoměrné koruně.
zajímavost: Douglaska tisolistá je hospodářsky nejdůležitější americkou dřevinou. Proto je Douglaska nejužitečnější importovanou dřevinou do Evropy a Česka. V našich lesích zaujímá podíl 0,1% z rostoucích jehličnatých stromů. Douglaska obsahuje velice cenné jádrové dřevo. Zpracovává se v nábytkářském průmyslu. Také na výrobu dřevěných podlah, teras a obkladových desek. Má velice dekorativní a vkusnou kresbu dřeva.
Douglaska tisolistá se hodí také pro výsadbu do parků. Jako solitér, nebo do skupinových výsadeb. V dnešní době je také důležitou lesnickou i sadovnickou dřevinou.
Silice douglasky se používají při aromaterapiích. Používají se také při výrobě barviv a hnojiv. Části Douglasky se mohou využít jako náhražka čaje či kávy, také jako koření. Výluh se používá proti některým nemocem jako např. artritída, ledvinová asténie, je vhodná pro desinfekci a výplach ústní dutiny, má antibakteriální účinky.
Nejstarší pokácený strom měl 1400 letokruhů. Ve volné přírodě dorůstá Douglaska do výšky 100 m. V České republice dorůstá Douglaska do výšky 40 m. Nejstarší česká Douglaska má 50 m výšku a věk 160 let. Kdo má rád turistiku, může se jet podívat na nejstarší vysazené Douglasky do Babičina údolí, kde rostou u Červeného mostu přibližně od roku 1870. Nachází se mj. také v zámeckém parku na Sychrově, v Chudenickém parku a ve volné přírodě - v Baldeckém lese.