Biotop
Budování městského přírodního koupaliště vstupuje do druhé fáze
Mnozí z Vás se jistě ptají, jak to vypadá s pracemi na vybudování městského koupaliště. Dovolte mi tedy k tomuto několik aktuálních informací.
V roce 2019 proběhla veřejná diskuse na téma jaký typ koupaliště a v jaké lokalitě ve Zruči vybudovat.
Konkrétně v neděli 4. srpna se skupina složená ze 14 obyvatel Zruče vydala na maraton po koupalištích Jižní Moravy. Cílem bylo zjistit, jak řeší koupání v jiných obcích ve velikosti podobné Zruči případně i menších. V jednom dni jsme navštívili 3 přírodní koupaliště a 2 koupaliště s vodou čištěnou „chemicky“.
6. listopadu 2019 pan Barták, projektant ze společnosti BAPO s dlouholetou zkušeností s budováním koupališť přírodního tipu a pan Hruschka ze společnosti h-projekt, která se specializuje na projekty „umělých“ koupališť představili veřejnosti na Spolkovém domě výhody i nevýhody obou řešení.
Vzhledem k ekologickým a ekonomickým aspektům jsme se rozhodli pro vybudování přírodního koupaliště. Jako nejvhodnější lokalitu jsme vybrali louku u kempu Rákosí. Abych se osobně ujistil o správnosti tohoto řešení navštívil jsem ještě další přírodní koupaliště: V Divišově, kde mi starosta města dva dny před jeho otevřením udělal osobní prezentaci celé technologie a podělil se i o zkušenosti z realizace celého projektu; Nedávno dokončené koupaliště v Třešti se zajímavým ledvinovitým tvarem a rozestavěné koupaliště ve Voticích specifické svým umístěním tří „bazénů“ na třech terasách. S dodavatelem technologie jsme se společně s místostarostou panem Říhou potkali na soukromém přírodním koupališti v xxx, kde nám detailně objasnil, jak funguje čištění vody v přírodním jezírku.
Lokalita u Rákosí v podstatě navazuje na dobu Baťovskou, kdy v těchto místech bylo v řece v provozu veřejné koupaliště. Využívá i charakteru územního plánu ve kterém je tato zóna vyčleněna na rekreaci. Možnost umístění koupaliště do této lokality byla v územním plánu formulována vágně a tak jsme ji tam daly „natvrdo“. Jelikož se za každou změnu územního plánu platí nemalá částka, čekalo se s touto změnou až na dobu, kdy se bude měnit více údajů. Nyní je již vše v tomto směru na budoucí výstavbu připraveno.
Jedinou výraznější komplikací, která mohla celý plán zhatit bylo to, že pozemky v této lokalitě nepatřily městu. Bylo potřeba tedy s jejich majiteli jednat o jejich prodeji Městu. Celkem jsme vytipovali 8 pozemků, které byly klíčové pro realizaci našeho záměru. Souběžně se zahájením jednání o koupi pozemků jsme nechali zpracovat situační studii, která primárně sloužila k tomu, abychom se ujistili, že je reálné na tomto prostoru koupaliště vybudovat. Tři varianty možného řešení z února a července roku 2020 vidíte na výkresech.
Předně musím říci, že jednání se všemi majiteli pozemků byla konstruktivní a vstřícná. Jedním z pozemků byl pozemek státu, který se podařilo směnit za jiné pozemky Města. Další pozemky vlastnili naši zručští spoluobčané. Nabízenou administrativně nejjednodušší možnost prodeje pozemků nikdo z nich nevyužil a všichni požadovali směnu za jiné pozemky obdobné hodnoty.
Ačkoliv se vám, milí spoluobčané, mohlo zdát, že se kolem koupaliště delší dobu nic neděje, vězte, že jsme společně s panem Říhou absolvovali desítky jednání, zpracovávali nabídky a upravovali je dle dohod s majiteli pozemků a připomínek radních a pracovníků stavebního úřadu, zadávali požadavky na ocenění pozemků, předkládali materiály na schválení radě a zastupitelstvu města, ... Pracovníci městského úřadu zajišťovali uzavření smluv a zápis do katastru nemovitostí, ... Tak jak to v životě bývá, některé předběžné dohody hatili neočekávané skutečnosti. Například jsme potřebovali u pozemků města určených ke směně od majitele, který na těchto pozemcích vlastnil dřevěné chaty (pozůstatek z dob privatizace), tyto chatky odkoupit. Když bylo vše dohodnuto, majitel zemřel a kolečko začalo znovu s dědici. Obdobně u jiného pozemku, na kterém vázlo věcné břemeno umístění kanalizace, byla všechna řešení jak toto věcné břemeno vyvázat byla buď administrativně komplikovaná nebo finančně nepřiměřená. Jinde bylo podmínkou směny, aby město vlastnilo cestu vedoucí k pozemku. Museli jsme tedy jednat s majitelem o jejím odkupu, což se podařilo. O tom, že nám do toho všeho počátkem roku 2020 hodil vidle COVID a logicky se měnily priority města, asi není potřeba ani hovořit. A aby toho nebylo málo tak nás opět od tohoto tématu odklání válka na Ukrajině.
Vážení spoluobčané, mám pro vás dobrou zprávu. Pokud se nic mimořádného nestalo, v době od napsání tohoto článku (26.7.) do doby, kdy vycházejí tyto noviny, rada města schválila výměnu posledních dvou pozemků! Na nejbližším zářiovém zastupitelstvu města budou zastupitelé rozhodovat, zda tuto směnu posvětí obdobně jako posvětili směnu u ostatních šesti pozemků. Pokud ano, umožní nově zvoleným radním zahájit druhou, projektovou část celého záměru. Pokud dostanu vaši důvěru i v blížících se volbách, rád se budu tomuto tématu i nadále věnovat. Jsem pevně přesvědčen, že vámi volení zastupitelé dají zelenou tomu, aby v příštích letech měli Zurčáci i pěkné místo na koupání. I když cachtání se v rybníce Na Porážce či v jiných vodních nádržích v okolí také nemusí být v těchto horkých dnech k zahození.
Jaro 2023 - Město vybralo projektanta a začíná fáze projektování.
Studie biotopu V Rákosí: