Zvýšení efektivity veřejné správy ve Zruči nad Sázavou

Strategický plán rozvoje města Zruč nad Sázavou na léta 2021-2031 (dále jen „SPRM“)

Strategický plán je koncepční a rozvojový dokument, jenž vychází ze současného stavu veřejných a soukromých aktivit demografického, ekonomického, sociálního, kulturního a ekologického charakteru na území města. Jeho hlavním smyslem je organizace rozvoje a směřování města na období dalších deseti let tak, aby město prosperovalo jako celek.

Město v letech 2019 - 2021 realizovalo projekt „Zvýšení efektivity veřejné správy ve Zruč nad Sázavou“, v rámci kterého došlo k vytvoření souboru nástrojů pro efektivní výkon veřejné správy a k nastavení moderní otevřené obce reagující na nové trendy a to jak v oblasti strategického řízení, tak v oblasti komunikace s veřejností. Konkrétně došlo ke zpracování strategického plánu rozvoje města a dalších analytických a dílčích strategických dokumentů potřebných pro kvalitní strategické plánování a vedení města. Strategický plán byl schválen na zastupitelstvu města dne 15. března 2021.

Cílem projektu je prostřednictvím zpracovaných strategických a analytických dokumentů optimalizovat využití dostupných zdrojů.

Dokumenty budou sloužit pro koordinovaný a udržitelný rozvoj města. Byly nastaveny principy strategického plánování a řízení se zapojením komunity. Byl zpracován strategický plán, jako základní rozvojový dokument a další podpůrné dokumenty, které usnadní efektivní řízení spravovaného majetku a jeho rozvoj (pasporty) a koncepce rozvoje oblastí, které jsou pro město zásadní. Jedná se především o koncepci rozvoje cestovního ruchu a energetickou koncepci. Pro zlepšení komunikace především s veřejností byla zpracována komunikační strategie a instalována elektronická úřední deska.

Základním výstupem projektu je zpracovaný strategický plán rozvoje města Zruč nad Sázavou na desetileté období s akčním plánem s konkrétními záměry. Dále jsou zpracované dílčí koncepční a analytické dokumenty, které jsou v souladu s novým strategickým plánem rozvoje města.

Schválený strategický plán, koncepce a pasporty jsou určujícím rámcem pro návrhy dalších projektů, které budou zároveň propojeny s rozpočtováním investic. Jsou jasně stanoveny vize a směry dalšího vývoje. Vize a cíle jsou transparentně definovány a bude zřejmé jejich postupné naplňování a implementace dílčích kroků.

Změnou v důsledku naplňování (implementace) strategického plánu bude zvýšení efektivity veřejné správy díky koncepčnímu a koordinovanému rozvoji a strategickému řízení.

Dokumenty zpracované v rámci projektu:

Strategický plán rozvoje města 2021-2031

Energetická koncepce

Komunikační strategie

Koncepce rozvoje cestovního ruchu

Pasport dopravního značení

Pasport mobiliáře

Pasport veřejného osvětlení

Pasport zeleně

Pasporty v interaktivní elektronické podobě:

mesto/strategicke-dokumenty-mesta/

Úřední hodiny MěÚ